WHAT $6 CAN BUY YOU

This is a guest post from our very own Stephanie Kay or Kay Nutrition

I often hear the comment that healthy food is expensive. Perhaps, sometimes it can be, but I want to take a moment to put something into perspective for you, in a very simple example. I often recommend organic eggs to my clients, however I often receive the response; "But they are sooo expensive". Yup, they are about $6. You know what else is $6? Your last coffee break. For fun, let's do a shall comparison, shall we?

1 dozen organic eggs =$5.99
1 Grande Vanilla Latte = $5.19

1 Dozen Eggs

  • 6 meals or 12 snacks

Per Serving (1 egg)

  • Calories = 80
  • Carbohydrates = 0g
  • Sugars = 0g
  • Protein = 7g
  • Saturated Fat = 5g
  • Vitamin A = 8%
  • Vitamin B1 = 3%
  • Vitamin B2 = 20%
  • Vitamin B5 =  14%
  • Vitamin B6 = 4%
  • Vitamin B12= 23%
  • Biotin = 27%
  • Choline = 35%
  • Folate = 9%
  • Vitamin D = 11%
  • Vitamin E = 6%
  • Calcium = 3%
  • Iodine = 18%
  • Molydenum = 19%
  • Iron = 3%
  • Phosphorus = 12%
  • Potassium = 2%
  • Selenium = 28%
  • Sodium = 4%
  • Zinc = 5%
  • Omega-3 = 3%

1 Grande Vanilla Latte

  • 1 drink

Per Serving:

  • Calories = 250
  • Carbohydrates = 37g
  • Sugars = 35g
  • Protein = 12g
  • Saturated Fat = 3.5g
  • Vitamin A = 20% DV
  • Calcium = 35% DV
  • Caffeine = 15mg
  • Preservative: Potassium Sorbate (E202)
  • Preservative: Citric Acid (E330)
  • Colour: Caramel (E150d)

It kind of seems like a no-brainer to me, almost not a fair fight.

Every time you make your a purchase, you are investing if your health. Its up to you to decide what type of investment you want to make.

#redsrecommendations

Crossfit Bytown